Czym jest wzmacniacz lampowy?

Wzmacniacze, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane do zwiększania siły sygnału, wydobywającego się z głośnika czy instrumentu muzycznego. Niewiele mówi się obecnie o ich specyficznej odmianie – wzmacniaczu lampowym – którą używa naprawdę niewiele osób, a wśród nich przeważają DJ’e.

Sprzęty te były popularne do końca lat sześćdziesiątych XX wieku. Potem zastąpiły je wzmacniacze, bazujące na tranzystorach.

Mimo wszystko, warto jednak czasem spróbować dotrzeć do urządzenia, opartego o system lamp, ponieważ wbrew pozorom gwarantuje on dużo lepszą jakość dźwięku niż jego współczesne odpowiedniki. Lampy, wykorzystywane w tego typu wzmacniaczach, to lampy elektronowe.

Dzięki swoim doskonałym możliwościom dynamicznym, sprzęt tego typu jest szczególnie doceniany przez audiofilów. Tony, wydobywające się przy jego pomocy, stają się głębsze, pełniejsze i zdecydowanie cieplejsze niż uzyskiwane za sprawą wzmacniaczy tranzystorowych.

Osobę, która nigdy wcześniej nie sprawdzała ich możliwości, na pewno zaskoczy kolosalna różnica w uzyskiwanej barwie dźwięku i trudno jej będzie powrócić do popularniejszych urządzeń.

www.bialystok2012.pl