Dlaczego lody są dobre na gardło?

Czy lody są dobre na przeziębienie? Jak to możliwe, że ten zimny deser może pomóc przy bólu gardła, skoro to od takich właśnie przysmaków często dopada nas przeziębienie? Zajadanie się lodami w okresie letnim może skutkować palącym gardłem, dokuczliwym kaszlem i uciążliwym katarem. Sprawa ma się inaczej, gdy lody zajadamy zimą! Mogą mieć bowiem dobroczynne właściwości w czasie przeziębienia – łagodzą ból i zmniejszają obrzęk.

Zdradliwe lody – latem czy zimą?

Desery lodowe są bardzo zdradliwe. To właśnie latem, w czasie upałów, mamy na nie największą ochotę.

A to wtedy mogą przynieść szkody dla naszego organizmu. Gdy na zewnątrz temperatury są wysokie, zimny lód jest szokiem temperaturowym dla naszego gardła! Rozgrzane gardło, gwałtownie się ochładza, a później znowu nagrzewa. Taka różnica temperatur może doprowadzić do zapalenia śluzówki i bólów gardła. Z kolei w miesiącach zimowych, czyli przy niższych temperaturach, nie ma takiej różnicy między temperaturą otoczenia a temperaturą lodowych deserów.

Gdy już dopadnie nas przeziębienie…

Gdy już dopadnie nas zimowe przeziębienie, niekoniecznie spowodowane nadmiernym jedzeniem lodów, warto sięgnąć po zimny deser, który złagodzi piekący ból w gardle. Lody mają właściwości zmniejszające obrzęki i łagodzące ból. Niska temperatura lodów pomoże także zwalczyć paciorkowce i zahamować namnażanie się innych bakterii. Unikajmy jednak spożywania lodów przy gorączce.

Rozgrzane ciało w zderzeniu z zimnym lodem mogłoby doznać szoku termicznego i lody zamiast pomóc, pogorszyłyby sprawę.

Domowe sorbety owocowe

Zamiast mlecznych deserów warto wybrać owocowe sorbety. Nie tylko złagodzą ból gardła, ale nawodnią nasz organizm i dostarczą witamin zawartych w owocach. Żeby takie sorbety miały jak najwięcej korzyści, najlepiej przygotować je we własnym domu.

Wybrane owoce wystarczy zmieszać z wodą lub mlekiem, dodać miód i zamrozić w foremkach do lodów na patyku.