Jak wyeliminować wolne rodniki?

Wolne rodniki mogą powstawać np. na skutek szkodliwych czynników zewnętrznych. Są one jednym z powodów szybszego starzenia się, ponieważ wolne rodniki przyczyniają się do niszczenia komórek. Jedynym sposobem eliminacji wolnych rodników jest unikanie czynników szkodliwych, jak również stosowanie odpowiedniej diety. Pod warunkiem, że jest to dieta bogata w antyoksydanty.

Z właściwości antyoksydacyjnych znana jest chociażby witamina C. Duże jej ilości znajdziemy chociażby w warzywach i owocach. Uważa się, że dziennie powinniśmy spożywać 70 mg witaminy C. Kwas askorbinowy występuje chociażby w takich produktach, jak pomarańcze, czerwone porzeczki czy brukselce. Równie korzystne działanie wykazuje witamina E.

Nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Witamina E opóźnia procesy starzenia. Występuje w takich produktach, jak oleje roślinne, kiełki pszenicy czy w rybach morskich. Nie można zapomnieć także o prowitaminie A, znaną również jako beta-karoten. Jej dobroczynne działanie polega na zablokowaniu możliwości wytworzenia wolnych rodników.