Przewody elektryczne – lepsza miedź, czy aluminium?

Aluminium to lekki metal, o czystości technicznej, mający wiele zastosować zarówno w przemyśle, jak i w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Jedno z jego licznych sposobów wykorzystywania to przewodnictwo – bardzo dobrze przewodzi zarówno ciepło, jak i elektryczność. W domach jeszcze niedawno powszechne były instalacje aluminiowe, więc dzisiaj w trakcie remontów lub wymiany starych przewodów aluminium jest nadal obecne w ścianach naszych domów.

Głownie dlatego, że jest tańsze, niż miedź, która również dużo lepiej przewodzi elektryczność. Jednak dla przewodów aluminiowych nie nadeszły jeszcze czasy ostatecznej emerytury, po prostu dziś stosuje się nieco droższe, ale dużo skuteczniejsze przewody o dużym przekroju (liczące co najmniej 10mm2). Kolejnym plusem jest fakt, że aluminium jest lżejsze od miedzi, co stanowi duże ułatwienie, gdy przychodzi do układania kabli.

Dlatego podczas wymiany lub zakładania nowej instalacji elektrycznej warto zastanowić się nad wyborem takich właśnie przewodów, z korzyścią dla naszego czasu i dla portfela.

Llentab spółka z ograniczoną odpowiedzialnością