Puzzle co ćwiczą?

Układanie puzzli to świetna zabawa dla osób w każdym wieku, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W sklepach dostępne są układanki o rożnym stopniu trudności, różniące się liczbą elementów, wzorem i kolorami. Wiadomo, że dziecięce puzzle będą większe i złożone z mniejszej liczby elementów, ale wraz z wiekiem można stopniowo zwiększać stopień trudności. Warto już od małego dziecka uczyć swoją pociechę układania puzzli, bo to nie tylko dobra, ale i mądra zabawa.

Puzzle doskonałe dla dziecka

Układanki mogą być wykonane z papieru (kartonu), ale również z drewna, pianki, a nawet plastiku. Najmłodsze dzieci najlepiej bawią się puzzlami drewnianymi lub piankowymi. Możemy wybrać puzzle spośród wielu wariantów sklepowych lub przygotować je samodzielnie w domu – z gazet czy z pocztówek.

Dlaczego warto układać puzzle?

Puzzle najlepiej układać już od najmłodszych lat, ponieważ te niepozorne układanki pomagają w rozwoju dziecka. Puzzle ćwiczą przede wszystkim pamięć wzrokową oraz myślenie.

Rzut oka na obrazek i próba ułożenia wielu elementów w jedną całość – na tym polega cała zabawa. Ale ćwiczyć pamięć powinny nie tylko dzieci, ale również osoby starsze. Ośrodki kory mózgowej, odpowiedzialne za zapamiętywanie, wraz z wiekiem pracują coraz słabiej. Dlatego babcia lub dziadek powinni jak najczęściej układać ze swoimi wnukami kolorowe puzzle! Co ciekawe, puzzle można wykorzystywać w terapiach dla osób po udarach. Takie osoby na nowo uczą się umiejętności rozpoznawania kolorów oraz skupiania uwagi.

Dzięki puzzlom dzieci mogą się wiele nauczyć. Układanki z literkami, cyferkami czy zwierzątkami mają walory edukacyjne. Dzieci ćwiczą pamięć, a przy okazji uczą się alfabetu, liczb oraz nazw. Układanki pomagają rozwijać zdolności manualne, czyli sprawność dłoni i jej palców.

Układanie małych elementów stanowi nie lada wyzwanie dla malucha! Co więcej, puzzle można układać w wiele osób, dlatego taka zabawa uczy działania w zespole.