Smart Fortwo

Wśród samochodów, należących do segmentu A, warto wymienić Smart Fortwo. Jest on wypuszczany do sprzedaży przez koncern Mercedes-Benz pod marką Smart. Model ten powstaje już od 1998 roku. Pierwsza generacja Smart Fortwo miała swój debiut w trakcie targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w roku 1997.

W wyniku liftingu, przeprowadzonego w 2003 roku, powstała także wersja cabrio. Kolejna odsłona auta trafiła na rynek cztery lata później. Nie różniła się ona za wiele od poprzedniej – większe zmiany wprowadzono w przypadku trzeciej generacji, która pojawiła się w 2010 roku. To właśnie w jej przypadku stworzono także wersję pięciodrzwiową, która jest dłuższa od tej standardowej.

Silniki dostarcza w tym wypadku firma Renault. Podstawą wyposażenia jest chociażby system Crosswind Assist, ubezpieczający samochód przed znoszeniem z drogi, spowodowanym przez boczny wiatr. Warto też wspomnieć o Smart Fortwo Electric Drive, będącym wariacją modelu drugiej generacji. Jako jedyny z wersji tego samochodu posiada napęd elektryczny.

Testowano go w wielu miejscowościach na terenie Europy – aktualnie około stu tego rodzaju Smartów jeździ w Londynie.