Wymiana koła w samochodzie

Każdy kierowca, który często porusza się samochodem powinien liczyć się z tym, że opona może się przebić. Jest to awaria, która często się zdarza – wystarczy najechać na szkło, gwoździe czy ostry kamień. Zatem warto wiedzieć, jak w razie takiej sytuacji na drodze zmienić koło.

Cierpliwość, trochę siły i narzędzie to klucz do sukcesu. Kiedy odkryjesz, że koło samochodu jest uszkodzone, ostrożnie zahamuj i zatrzymaj samochód w takim miejscu, aby nie stwarzał on zagrożenia dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego. Włącz światła awaryjne, zaciągnij hamulec ręczny i pozostaw za samochód na biegu.

Pamiętaj również, aby ustawić trójkąt ostrzegawczy i ubrać kamizelkę odblaskową, zanim przystąpisz do naprawy. Najpierw zdejmij kołpak, a jeśli samochód wyposażony jest w felgi aluminiowe poluzuj śrubę zabezpieczającą. Następnie na równym, stabilnym podłożu ustaw lewarek.

Zazwyczaj producenci samochodów w instrukcji pojazdu wskazują miejsce, w którym należy podeprzeć auto o lewarek. Czasem można znaleźć takie oznaczenie na progu pojazdu. Podnieś auto, tak aby uszkodzone koło znajdował się kilka centymetrów nad ziemią.

Następnie odkręć śruby, zdejmij koło i umieść zapasowe. Maksymalnie dokręć śruby i ostrożnie opuszczaj lewarek. Jak widać, nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

www.dwmorskieoko.pl