Wymiana koła w samochodzie

Każdy kierowca, który często porusza się samochodem powinien liczyć się z tym, że opona może się przebić. Jest to awaria, która często się zdarza – wystarczy najechać na szkło, gwoździe czy ostry kamień. Zatem warto wiedzieć, jak w razie takiej sytuacji na drodze zmienić koło.

Cierpliwość, trochę siły i narzędzie to klucz do sukcesu. Kiedy odkryjesz, że koło samochodu jest uszkodzone, ostrożnie zahamuj i zatrzymaj samochód w takim miejscu, aby nie stwarzał on zagrożenia dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego. Włącz światła awaryjne, zaciągnij hamulec ręczny i pozostaw za samochód na biegu.

Pamiętaj również, aby ustawić trójkąt ostrzegawczy i ubrać kamizelkę odblaskową, zanim przystąpisz do naprawy. Najpierw zdejmij kołpak, a jeśli samochód wyposażony jest w felgi aluminiowe poluzuj śrubę zabezpieczającą. Następnie na równym, stabilnym podłożu ustaw lewarek.

Zazwyczaj producenci samochodów w instrukcji pojazdu wskazują miejsce, w którym należy podeprzeć auto o lewarek. Czasem można znaleźć takie oznaczenie na progu pojazdu. Podnieś auto, tak aby uszkodzone koło znajdował się kilka centymetrów nad ziemią.

Nowoczesny analizator spalin wykonuje wiele pomiarów jednocześnie

Następnie odkręć śruby, zdejmij koło i umieść zapasowe. Maksymalnie dokręć śruby i ostrożnie opuszczaj lewarek. Jak widać, nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

www.a-beer-please.pl