Czy musztarda jest zdrowa?
Musztarda to zimny sos, który dodaje smaku wielu potrawom. Chętnie dodajemy ją do mięs, wędlin, parówek, kiełbasek i placków tortilli. Jej głównym składnikiem są ziarna gorczycy, które łączy się z octem lub winem. Innymi składnikami musztardy są także sól oraz cukier.
Na rynku dostępne są różne rodzaje musztardy, różniące się proporcją składników, a także gatunkiem gorczycy i sposobem jej zmielenia. Musztardę uważa się za sos o właściwościach zdrowotnych – działa antybakteryjnie, pobudza trawienie, a nawet obniża ciśnienie krwi.
Rodzaje musztardy
Ze względu na dobór składników, a także wybrany gatunek gorczycy i sposób rozdrobienia ziaren, możemy wyróżnić musztardę:
- Stołową – jasna i łagodna,
- Sarepską – połączenie gorczycy jasnej i ciemnej, o średnim stopniu ostrości,
- Dijon – bardzo ostra i aromatyczna,
- Kremską – łagodna, lekko słodka i drobno mielona,
- Francuską – łagodna, część ziaren gorczycy pozostaje niezmielona,
- Bawarską – lekko pikantna i delikatnie słodka,
- Rosyjską – bardzo ostra, z czarną gorczycą,
- Miodową – z dodatkiem miodu,
- Chrzanową – z dodatkiem chrzanu.
Właściwości zdrowotne musztardy
Czy musztarda jest zdrowa? Jeśli produkowana jest bez żadnych zbędnych ulepszaczy, to jak najbardziej! Najlepiej, by miała niską zawartość soli oraz cukru.
Uważa się, że najzdrowsza jest musztarda Dijon – produkowana na bazie wina, a nie octu. Głównym składnikiem musztardy są ziarna gorczycy, która zawiera witaminy, związki mineralne i jest źródłem antyoksydantów. Gorczyca pomaga spalać tkankę tłuszczową, wspomaga funkcjonowanie wątroby, a także działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Co więcej, dobroczynnie wpływa na nasz układ nerwowy, a to dzięki zawartości witamin z grupy B, m.
in. B1, której niedobór wiąże się z sennością i rozdrażnieniem. Z kolei witamina B2 wzmacnia odporność naszego organizmu i pozytywnie wpływa na proces widzenia. Witamina ta ma również działanie przeciwzapalne.
Witamina B3 zmniejsza poziom złego cholesterolu, a witamina B6 obniża ciśnienie krwi.