Wybór głośników

Kiedy chce się właściwie nagłośnić salę, należy zadbać o dobór jak najlepszego sprzętu. Bardzo wielu osobom wydaje się, że jeśli dźwięk będzie nadawany bardzo głośno, zapewni jednocześnie najwyższą jakość.

Tymczasem duże natężenie decybeli wcale nie musi gwarantować skuteczności, a jedynie wpływać niekorzystnie na narząd słuchu. Co więcej, częste „rozkręcanie głośników na maksa” prowadzi do ich szybszego zużycia.

Wysokiej klasy głośniki charakteryzują się dużą efektywnością dźwięku, czyli iloraz mocy i decybeli. Wówczas możliwe zniekształcenia ścieżki są niezauważalne bądź znikome, a urządzenie wcale nie muszą być bardzo głośne ani wytwarzać dużych wibracji.

Aby móc usłyszeć wszystkie dźwięki, przyswajalne przez ludzkie ucho, warto nabyć głośniki, działające w paśmie akustycznym 20-20 000 Hz (jest to pasmo pełne – standardowe urządzenia średniej klasy rozpoczynają pracę na częstotliwości 50 Hz, a wówczas nie wszystko jest słyszalne). Dużo zależy też od rodzaju membrany – jeśli jest ona elastyczna i lekka, odwzorowanie poszczególnych tonów okazuje się najbardziej naturalne.