Kopalnia Lubiatów

Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów jest jedną z młodszych kopalni w Polsce, gdyż została uruchomiona dopiero w 2013 roku. Jest kopalnią ropy naftowej oraz gazu ziemnego, należy do PGNiG. Obecnie kopalnia ta jest największą w naszym kraju kopalnią ropy naftowej.

Złoże ropy naftowej oraz gazu ziemnego zostało odkryte na początku XXI wieku. Po kilku latach rozpoczęto przetarg oraz pierwsze przygotowania do realizacji inwestycji. Budowa kopalni została ukończona w 2012 roku.

Kopania Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w lipcu 2013 roku. W kopalni znajduje się aktualnie czternaście odwiertów. Szacuje się, że zasoby tamtejszych złóż wynoszą ponad 7 milionów ton ropy naftowej oraz około 7 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Znaczna większość z tych złóż znajduje się w gminie Międzychód. Według pierwotnych postanowień KRNiGZ Lubiatów ma co roku wydobywać 400 tysięcy ton ropy naftowej. Eksperci przewidzieli, że przy takiej eksploatacji złoża będą mogły być wykorzystywane przez blisko 20 lat.

www.alergicznie.net.pl